ЦЬОГО ЗАБУТИ НЕ МОЖНА.....
понеділок, 24 жовтня 2022 р.
ВЕЛИКИЙ ДЕРЖАВОТВОРЕЦЬ – ПИЛИП О́РЛИК
четвер, 29 вересня 2022 р.
«Бабин Яр: біль нашої пам’яті»
понеділок, 19 вересня 2022 р.
Цьогоріч, 23 вересня, в Україні відзначають день народження легендарної Соломії Крушельницької. Оперна діва ввійшла в історію як найвидатніша співачка світу.
Народилася 23 вересня
1872 року в селі Белявинцях на Тернопільщині в родині греко-католицького
священика. Дитинство майбутньої співачки пройшло в сусідньому селі Біла,
куди незабаром переїхала вся її велика родина: батько, мати й вісім
дітей. Музика ввійшла в життя Соломії з раннього дитинства, з колискових
пісень матері.
У 1893 році Крушельницька
з медаллю закінчила консерваторію й з успіхом дебютувала на сцені
Львівської опери.
Ставши солісткою оперного
театру, Соломія вирішила не зупинятися на досягнутому й восени того ж року
поїхала до Мілану, аби продовжити музичну освіту.
Через рік молода
вокалістка вже співала провідні партії в оперних театрах Італії, де швидко
завоювала любов і вдячність публіки. Звістка про це дійшла до рідного Львова, і
незабаром керівництво міської опери запросило Крушельницьку на гастролі.
Пробувши на батьківщині п’ять місяців, восени 1894 року Соломія
повернулася до Італії продовжувати навчання.
Один з кращих у той час
оперних театрів — Одеський — запросив примадонну на гастролі в складі
італійської трупи.
Крушельницька завжди
включала в свої програми українські народні пісні, які безмірно любила, а також
твори українських композиторів: Лисенка, Людкевича, Нижанковського, Вахнянина,
Січинського.
В 1939 році після смерті
чоловіка (в 1910 році вийшла заміж за італійського адвоката Чезаре Риччоні)
Крушельницька вирішила назавжди повернутися на батьківщину і переїхала до
Львова.
В 1944 році всесвітньовідома співачка стала викладачем Львівської державної консерваторії ім. Лисенка, а через 8 років — професором. У квітні 1947 року колишня австрійська, а потім італійська громадянка звернулась до Президії Верховної Ради УРСР з проханням надати їй радянське громадянство.
Останні роки Соломія жила
й працювала на рідній землі, передаючи свій багатий досвід й величезні знання
молоді. Незважаючи на свій вік, співачка виступала з сольними концертами,
останній з яких відбувся, коли їй було 77 років.
Померла вона 16 листопада
1952 року і була похована на Личаківському кладовищі неподалеку від могили
свого друга Івана Франка.
понеділок, 29 серпня 2022 р.
"Бібліотека без бар'єрів"
26 серпня проведено семінар-нараду з сільськими бібліотекарями. Було обговорено тему: "Сільська бібліотека-загальнодоступний інформаційний центр" ,та поточні питання роботи бібліотек в умовах військового стану. Проведено консультації , обговорення та вирішення робочих питань.
вівторок, 21 червня 2022 р.
Сьогодні розповімо вам про один з найдавніших видів українського декоративно-прикладного мистецтва наших предків - вишивання, яке має успішне продовження і сьогодні. Українська вишивка сягає своїм корінням сивої давнини. Вона захоплює нас досконалою композицією, різнобарвям кольорів та відтінків, відображає одвічний потяг людини до краси,зв'язок з рідною природою.
Протягом багатьох віків у кожного регіону України вироблялись певні методи виконання,колорит і характер вишивки, і до сьогодні народні майстри старанно зберігають свої традиції та техніку виконання.
У кожного регіону віками вироблялись певні методи виконання ,характер і колорит орнаменту. Відповідно до розташування кожна місцина мала свою техніку виконання, барви та узори.
На Тернопільщині від кінця 12 ст. вишивали складні орнаментні та сюжетні зображення технікою “вприкріп”: золоті нитки накладали одна біля одної на тканину й прикріплювали до неї дрібними шовковими стібками. Відома пам’ятка 11-12 ст. із с. Жежава (нині с. Зелений Гай Заліщицького району), в якій цією технікою виконаний складний ромбоподібний розвід із розетками на краях. Із найдавніших вишивок добре збереглися церковні речі (“воздушки”, плащаниці, антимінси) 16-18 ст.; серед пам’яток 18 ст. – речі домашнього вжитку: одяг, рушники, скатертини 19 ст. у різних районах краю вишивка набула характерних особливостей. У Тернопільському районі мережки виконували натертими воском небіленими нитками. У вишивці Бучацького району мотиви подавали великим планом і чітко. Лінії ромбоподібних узорів із гострими зубчастими вершками виконували низинкою. У деяких селах вишивали спеціальним стібком із дрібних круглих цяток, ніби з ґудзичків, які розташовувались круглими розетками і півкруглими зубцями у тридільні мотиви. Ці так звані “кручені” узори, вишиті чорними або червоними нитками з додатком жовтих і зелених кольорів, – особливість Бучаччини. Для цих узорів використовувались шви: “гребінчастий”, “перекладовий”, “ретязь”, “поверхниця”, “обметування” та ін. У Монастирись- кому районі в композиції вишивок вводять геометричні фігури, а також 4-пелюсткові розетки, хрестики, зубці, косі й хвилясті лінії, що вишивають чорними, червоними, оранжевими, жовтими і зеленими нитками низинкою, гладдю та крученням. Характерними елементами узорів Бережанщини є так звані “долоньки”, а Борщівщини “завитки”, “баранячі роги”, “ромбики”, “есовидні знаки”. Вишивки із Борщівського і Заліщицього районів виділяються густими, без пробілів тканини, узорами, що вишиті поверхнісними стібками (кучерявим швом, об’ємною гладдю) вовняними нитками. При орнаментальній подібності борщівські вишивки виділяються чорно-вишневим фоном, а заліщицькі – червоно -золотистим. Вишивка білими нитками гладдю, вирізуванням, набируванням із використанням різних видів мережок (одинарні та подвійні стовпчики, шеляжок, гречечка та ін.) розвивалися не лише у північних., а й у південних районах (зберігаються в Гусятинському і Тернопільському краєзнавчих музеях). Соковита поліхромія (багатобарвність) увійшла в місцеві вишивки на початку 20 ст. Нині для вишивання використовують шовк, крепдешин, капрон, сукно; нитки муліне, ірис, шовк. Вишивки оздоблюють одяг і предмети домашнього вжитку, святковий та сценічний одяг у майстернях райцентрів, Тернополя й Мельниці-Подільської, в цеху машинної вишивки у Микулинцях. Для вишивки нинішнього Лановецького, Кременецького і Шумського районів властивий геометризовано-рослиний орнамент чорно-червоного колориту. Техніка вишивання – “хрестик”, “набірування”, “мережка”, “прутик”, “стебнівка”, “козлик”.
Наш блог сьогодні поповнює ще одна сторінка про стародавню вишивку нашого Кременецького краю. Матеріали були зібрані нашими бібліотекарями, які відвідали знаних майстринь свого села.
Бібліотекар с.Плоске Моронжук Алла Іванівна побувала в гостях у знаної вишивальниці села Галини Петрівни Улянюк-Січкун. Галина Петрівна з самого дитинства закохана у вишивку, адже любов ця передавалась їй від бабусі, мами. А сьогодні пані Галина передає своє вміння вишивки та майстерність внучці Даринці. Кожна майстриня вишиває підбираючи свої узори, адже село потопає в зелені та квітах і тому ця краса переноситься на рушники, подушки, серветки, скатертини. А яка титанічна праця вкладена майстринею у вишиття килима, де вдало в'юнком переплітаються ружі з паничами, а на подущечках волошки перешіптуються з маками у пшеничному полі.
Ще про одну династію майстринь вишивки хочеться згадати сьогодні -це Саган Ольга Варфоломіївна та її онучка Оксана. У Ольги Варфоломіївни багато вишито весільних рушників, адже має шість внуків, і кожного звичайно бабуся обдарувала рушниками на щастя та долю. Вся хата майстрині потопає у вишиванках і тому напевно онучка Оксана так залюблена у бабусину вишивку. Тому і з любов'ю сама вишиває блузки та сорочки для своїх рідних, адже дуже зворушливо ,коли вся родина збирається за святковим столом в українських вишиванках, та ще й вишитих своїми руками.
пʼятниця, 17 червня 2022 р.
Доброго дня шановні шанувальники нашого блогу! Знову повертаємось до рубрики блогу , де викладаються стародавні рецепти української кухні нашого регіону. Сьогодні пропонуємо вашій увазі рецепти знаних господинь с. Шпиколоси, які зібрала і записала бібліотекар сільської бібліотеки Юлія Котик. Колись готували смачні
Галушки затерті маком.Для цього місили тісто як на вареники,виробляли галушки і відварювали їх у підсоленій воді, відкидали на дуршлаг,щоб стікла вода.Тим часом підготовлювали макову суміш: розтертий мак змішували з розігрітим вершковим маслом,додавали цукор і проварювали суміш 3-5 хвилин. Готову суміш додавали до готових галушок.